WebKiller.pl
Znajdź nas na

Streamy: [-]
Polecane
Turniejowe


Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Porady dla średniozaawansowanych graczy
#1
[Tekst oryginalnie autorstwa użytkownika justathrowawayman5 zamieszczony na serwisie reddit.com (link)]

Ten poradnik skierowany jest do graczy, którzy zebrali już nieco doświadczenia w grze, są zorientowani do czego zdolni są poszczególni bohaterowie i znają podstawowe mechaniki rządzące rozgrywką. Wielu z nich, pomimo usilnych starań nie jest w stanie przebić się wyżej niż 3000-4000 MMR (szczególnie jeśli dostali się w te rejony grając w kółko jednym mocnym bohaterem). Zastosowanie się do porad przedstawionych w tym poście to doskonały sposób by przełamać tą stagnację i osiągnąć nowy poziom w swojej grze, a tym samym podnieść swoje MMR.

Złoto jest królem

Pierwsza porada jest prosta i krótka. Jak dobry jesteś w zdobywaniu ostatnich trafień? Niezależnie od tego czy preferujesz grę postaciami typu carry, czy też supportami, którzy mniej skupiają się na dobijaniu wrogich creepów, skuteczne farmienie złota jest kluczową umiejętnością dla twojego dalszego rozwoju. Dodatkowo, w odróżnieniu od wielu innych umiejętności potrzebnych do rozwoju w Dota 2, zdobywanie ostatnich trafień możesz ćwiczyć samodzielnie poza meczami, co pozwoli ci uzyskać maksymalną efektywność treningu. Jeśli nie zdobywasz przynajmniej 60 ostatnich trafień i dobić w ciągu pierwszych 10 minut gry musisz poświęcić trochę czasu na podszkolenie tego elementu gry.

Klapki na oczach

Czy jesteś graczem carry? Mid? Dedykowanym supportem lub offlanerem? Najwyższa pora z tym skończyć. Specjalizowanie się tylko i wyłącznie w pojedynczej roli to jedna z gorszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla swojej gry. „Ale przecież prosi tak robią!” odpowie wielu graczy i będą mieli rację, jednak wielokrotnie obserwować można, że profesjonalni zawodnicy zmieniający drużynę zmieniają także swoją pozycję. To dowód na to, że w związku z ogromnym doświadczeniem i doskonałymi umiejętnościami są w stanie grać na bardzo wysokim poziomie w każdej z podstawowych ról. Właśnie takie podejście do gry chcę ci doradzić. Na pewnym poziomie samo poznanie wszystkich bohaterów i ich umiejętności staje się niewystarczające. Doświadczenie w byciu supportem sprawi, że będziesz lepiej grał jako carry i odwrotnie. Prawdopodobnie w twoim odczuciu jesteś w stanie podejmować właściwe decyzję w większości sytuacji jakie napotykasz w swoich meczach. Ale czy jesteś w stanie stwierdzić na którym poziomie jest Glimpse wrogiego Disruptora widząc jego Kinetic Field i obrywając Thunder Strike? A co ważniejsze, czy w ogóle zastanawiasz się nad takimi rzeczami? Wiedza o tym, na którym poziomie jest Glimpse twojego przeciwnika pozwoli ci grać znacznie rozważniej niezależnie od tego jaką wypełniasz w danej grze rolę, w związku z ogromną różnicą pomiędzy tą umiejętnością na pierwszym, a maksymalnym poziomie.

Poznaj swojego wroga

Najprostsza metoda by dobrze radzić sobie w walce ze Storm Spiritem? Potrafić dobrze grać tym bohaterem. Pozwoli ci to ocenić jego możliwości gdy ma dopiero pierwszy poziom swojego Ulti, w szczególności po sprawdzeniu jego poziomu Many i ilości ładunków w Bottle. Dzięki temu nie będziesz przebywał na zagrożonych pozycjach oraz będziesz w stanie łatwiej zdecydować, kiedy warto spróbować dopaść go i zabić gdy popełni błąd. Nie znosisz gdy zostajesz złapany w Shackles? Zagraj kilkanaście meczy Windranger. Szybko zauważysz, że jesteś dużo bardziej świadomy swojej pozycji względem tej bohaterki w odniesieniu do drzew i creepów do których może cię przygwoździć. To samo tyczy się Timbersaw oraz praktycznie każdego innego bohatera – jeśli poznasz dobrze ich możliwości i ograniczenia, będziesz w stanie dużo lepiej radzić sobie gdy znajdą się po przeciwnej stronie barykady. To co odróżnia przeciętnych graczy od tych najlepszych, to często właśnie drobne szczegóły. Wiedza teoretyczna pozwoli ci rozwijać się tylko do pewnego stopnia, ale jeśli poświęcisz czas na trening wieloma bohaterami na wielu rolach, staniesz się pełniejszym i skuteczniejszym graczem. Jeśli już teraz grasz w różnych rolach, spróbuj tych postaci, którymi rzadko masz okazję walczyć. Nie obawiaj się próbowania swoich sił trudniejszymi bohaterami (jak Invoker, Visage, Chen), a będziesz w stanie lepiej ich kontrować.

Jak ćwiczyć

Jeśli teraz grasz zazwyczaj bohaterami carry lub mid, spróbuj przez następny tydzień swoich sił jako support. Skoncentruj się na jak najlepszym wykonywaniu swojej roli, przećwicz używanie Smoke of Deceit by gankować wrogiego mida i przekonaj się jak łatwo zabić wrogiego Shadow Fienda. Gdy po tygodniu wrócisz do gry mid, będziesz w stanie znacznie lepiej przewidywać ruchy wrogich supportów, miejsca ustawienia wardów oraz oceniać pozycję linii creepów na sąsiednich liniach co przełoży się na skuteczniejsze ganki. Po pewnym czasie będziesz w stanie dominować mecze na swoim poziomie MMR jeśli tylko będziesz w pełni skoncentrowany.

Przewiduj ruchy wrogów

Teraz najlepsza część. Gdy nabierzesz dostatecznie dużo doświadczenia w grze na różnych pozycjach i różnymi bohaterami, będziesz w stanie spojrzeć na wrogich bohaterów i dostrzec, że nie są w stanie poradzić sobie ze Storm Spiritem mid. Wybierzesz go i rozniesiesz ich w pył. Przeciwnicy nie będą w stanie powstrzymać Clinkza na offlane? Wybierzesz go i twój szybki Orchid od Malevolence pozwoli powstrzymać wrogą Queen of Pain. Ich supporci są słabi a cała drużyna jest mało agresywna? Lycanthrope farmiący dżunglę da ci praktycznie darmowe zwycięstwo. Dostrzeganie kontr nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać, ale jeśli twoje podejście do gry sprowadza się do „gram zawsze mid i staram się nie popełniać błędów”, to albo z nich nie skorzystasz, albo nie będziesz w stanie w pełni użyć potencjału twojego bohatera. Na początku prawdopodobnie stracisz nieco MMR, jako że będziesz grać bohaterami do których nie jesteś przyzwyczajony, jednak w dłuższej perspektywie staniesz się lepszym graczem i na pewno znajdzie to odzwierciedlenie w twoim rankingu.

Często można spotkać się z opinią, że po osiągnięciu pewnego poziomu gry, nie będziesz w stanie dalej się rozwijać. To oczywiście bzdura, problemem jest najczęściej to, że nie jesteś już w stanie dostrzec JAK się rozwijać, a to sprowadza się najczęściej do subtelnych szczegółów. Wielu graczy przestaje zadawać pytania i zastanawiać się co jest najlepszym wyjściem w danej sytuacji, ponieważ ufają swoim instynktownym przeczuciom, że „wiedzą co robią”. Jeśli jednak nie jesteś w stanie dostrzec tych niewielkich detali, które odróżniają przeciętniaków od zaawansowanych graczy, nie będziesz w stanie w pełni wykorzystać swojego potencjału, niezależnie od twojego MMR.

Jeśli zastosujesz się do tego poradnika, możesz dość do wniosku, że wcale nie jesteś tak dobry jak początkowo ci się wydawało i jest to zupełnie zrozumiałe. Dota 2 to niezwykle trudna gra ale właśnie dzięki temu sukces odniesiony w niej jest ogromnie satysfakcjonujący. Powodzenia!
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości